Pes v bytě vs. na zahradě
Převážně u starších generací se setkávám často s názorem, že pes patří na zahradu. A na co si ti lidé vůbec toho psa pořizují do bytu?! Chudáka...
Ale je tomu opravdu tak? Jsou psi držení v bytě chudáci?
Když se tak dívám na ty tři moje psiska, jak leží vedle mě na gauči v hlubokém spánku, tak bych řekla, že nijak nestrádají.
Podle mého názoru je ideální, když pes žije v domě se zahradou a má neomezený přístup z venkovního prostoru dovnitř domu a naopak. Ale ne všichni máme to štěstí, že bychom bydleli v domě se zahradou. V tom případě se mi rozhodně lepší jeví pes v bytě než pes, který je neustále sám na zahradě. Proč? Mrkněte na to:
Největší plus psa v bytě vidím v tomto:
- psa máte neustále na očích, můžete včas odhalit nějaký zdravotní problém
- pes je ve vaší přítomnosti - psům dělá dobře, když nám mohou být na blízku, jsou to sociální zvířata a mají rádi kontakt s lidmi. Nemusí jít vyloženě o těsný kontakt, např. že by vám pes ležel na klíně nebo se neustále dožadoval pozornosti, ale jde čistě o tu vaši přítomnost a psovu dobrou psychickou pohodu
- psa v bytě musíte chodit venčit - je tedy zaručeno, že s ním půjdete několikrát během dne ven
- nemusíte mít strach, že vám psa někdo na zahradě otráví nebo ukradne (bohužel i to se děje)
- je prokázáno, že přítomnost psa zlepšuje náladu
Nevýhody psa v bytě:
- chlupy, a všude
- pokud nebudete chtít mít chlupy na gauči, v posteli a podobně, pravděpodobně budete muset vynaložit úsilí do výchovy a psa to naučit
- u psů, kteří mají tendence slintat budete mít i sliny
- větší práce s výcvikem - aby pes nekousal nábytek, vydržel v bytě sám, nelezl na kuchyňskou linku, nežebral u stolu atd. - já bych na tento bod ale spíš nahlížela jako na plus, protože prostě trávíte čas spolu se psem, něco se o něm dozvíte, naučíte a trénink se psem posiluje váš vztah
- nemůžete psa vypustit na zahradu jako rychlé venčení (např. když jste nemocní a fakt nezvládnete jít na vycházku)
Výhody psa na zahradě:
- ušetří vás to chlupů doma
- pes může hlídat (otázkou je zda opravdu hlídá nebo zběsile štěká na všechno, co se pohne)
Nevýhody psa na zahradě:
- výkaly
- zničené záhonky, vyhrabané díry, vyběhané cestičky podél plotu (obvykle známka znuděného nebo deprimovaného psa)
- musíte mít dobré oplocení
- nemáte psa na očích a snadno můžete přehlédnout zhoršený zdravotní stav psa
- je tu možnost, že někdo psovi hodí otrávenou návnadu
Velkou roli samozřejmě hraje to, jak se psovi během dne věnujete. Pokud bude pes zavřený celý den v bytě sám a jen s ním někdo obejde panelák, aby se vyvenčil, tak pes může být samozřejmě deprimovaný úplně stejně jako pes neustále zavřený sám na zahradě nebo v kotci (nebo uvázaný u boudy, což doufám, se dneska už tolik neděje).
Když jsem byla ještě školou povinná, měli jsme psy na zahradě a protože jsem měla často výčitky, že jsou zavření venku, snažila jsem se jim věnovat maximum volného času a myslím, že se mi to dařilo. Také se nám stalo, že nám někdo psy na zahradě otrávil (během 20min, kdy jsme na chvíli odešli ze zahrady...).
Dnes mám všechny své psy v bytě 1+1. Jsem spokojená, když jsou se mnou a oni jsou spokojení, když mohou ležet v pelíšku pod stolem když pracuji. Doma "neprudí", ale většinu času pospávají. Jako velké plus vidím právě to, že mohu sledovat psa při běžných pohybech, jako je např. vstávání po dlouhém spánku a celkově vůbec sledovat zdravotní stav psa. Momentálně takto nejvíc pozoruji Pipa, protože trpí artrózou a občas bývá ztuhlý a chvíli mu trvá, než se rozhýbe. Se všemi psy se ovšem věnuji psím sportům a chodíme na procházky. Psi tedy mají fyzickou i mentální aktivitu a díky tomu jsou v psychické pohodě. Navíc, já nejsem nikdy sama. Přítomnost psů na mě působí blahodárně. Ano, s mladým Axíkem to někdy bývá náročnější, ale je to právě proto, že je mladý a všemu se musí naučit úplně stejně jako jeho předchůdci. A učí se rychle ❤️😊.
Jak to máte vy? Jste spíš toho názoru, že psi patří jen na zahradu, nebo se přikláníte k názoru, že psi v bytě jsou spokojenější?
Pokud byste chtěli nějakou literaturu týkající se emocí psů (zvířat) mohu vám doporučit tyto:
- Mark Beckoff - Emoce zvířat
- Mark Beckoff - Důvěrná zpráva o psech
- Elli H. Radingerová - Moudrost starých psů
- A. Benderová, E. Strongová - Ten nej život pro vašeho psa
- Gabbi Harris - Dotkni se zvířecí duše
- Clive Wynne - Jedinečný svět psích emocí
Knih samozřejmě existuje mnoho, které bych doporučila, ale tyto se podle mě k tomuto tématu hodí nejvíce. Jsou to tedy knihy, které jsem přečetla a proto je doporučuji na základě vlastní zkušenosti 😁.