Výcvikové tábory se psy - co s sebou?

20.06.2022

Začíná hlavní období (letních) psích táborů a já bych vám ráda dala pár tipů, co si vzít s sebou. Třeba někomu, kdo jede na tábor poprvé tenhle článek pomůže se rychleji zabalit.

Já osobně patřím mezi lidi, kteří se balí tak, aby se nachystali na všechny možné scénáře, které by mohli nastat - velká vedra, příjemné počasí, zima, déšť. Neříkám, že je to vždy dobře, pokud sebou nechcete brát moc věcí, ale já jsem zkrátka taková. U mě také záleží, jestli vyrážím na tábor jako účastník se svými vlastními psy nebo jako trenér a jestli své psy beru s sebou. Ale protože předpokládám, že mezi čtenáři budou hlavně účastnící táborů, zaměřím se na balení věcí na tábor právě pro účastníky. A navíc na ty, kteří nechtějí balit víc než jeden batoh věcí.

Z mých zkušeností vím, že pokud jedu na týdenní tábor, z oblečení na sebe mi stačí mikina, 2-3 trička, jedny kraťasy, jedny delší kalhoty a podle toho, čemu se na táboře budeme věnovat boty (např. na agility si beru boty na běhání, na nosework holiny, pro trénink ve vodě) a v případě tréninků v dešti nepromokavá bunda. Nezapomeňte na pokrývku hlavy. Mezi mou další výbavu patří lékárnička, ve které mám prášek proti bolesti, opalovací krém a krém po opalování, náplasti. Ať už spíme ve stanu nebo v pokoji, vždycky si beru spacák. A jestliže spíme v pokoji, samozřejmostí jsou vlastní prostěradla a deky na postel, protože se mnou psi spí v posteli.

A teď přichází ta zajímavější část - co zabalit psovi?

Určitě krmení. Já krmím granulemi, takže beru dobře uzavíratelnou nádobu, kterou pak držím v chladu (nebo alespoň ve stínu). Jak to řeší lidé, kteří krmí syrovou stravou nedokážu říct, ale většinou na táborech bývá k dispozici lednice, případně mrazák, v nějaké společné místnosti, kam si můžete krmení pro psa dát. Někdo to vyřeší i tak, že bere masové konzervy.

Pamlsky. To je další podle mě důležitá část. Na tábory vozím několik druhů pamlsků různých hodnot (tj. různého stupně oblíbenosti). A proč? Protože se může stát, že pes bude z nového prostředí nesvůj a bude potřebovat vyšší motivaci než ve známém prostředí. Nebo bude pesan po pár dnech unavený a za pamlsek nižší hodnoty se mu už cvičení nevyplatí (samozřejmě, pokud bude na pejskovi vidět opravdu veliká únava, je lepší mu dát den nebo půl den volno a nesnažit se cvičit za každou cenu). Obvykle tedy beru pamlsky alespoň třech různých hodnot a v takovém množství, aby ideálně vydržely celý tábor. Jestliže jste ale poblíž města a pamlsky vám dojdou, není nic jednoduššího než si zajet koupit další. Taky se může stát, že ani jedny z pamlsků, které si přiveze na tábor pes nebude chtít, ale to se dá vyřešit podobně jako když vám dojdou.

A samozřejmě záleží, jaké aktivitě se věnujete - pokud trénujete agility, zřejmě nebudete potřebovat tolik pamlsků jako když se v dogdancingu učíte nový trik. Taky můžete být na canicrossovém táboře a tam při tréninku nejspíš nebudu potřebovat pamlsky vůbec.

Hračky. Má-li váš pes rád hračky, můžete je používat jako odměny. U mého borderáka Pipa vedou míčky všech druhů a puller, kookřice Meky má ráda uzlíky na přetahování a nejmladšímu Axíkovi bych mohla vzít cokoliv. Hračky tedy bereme vždycky. A výhodou pulleru je, že plave, a tak máme vyřešené i případné koupaní a plavání.

Když už jsem nakousla plavání - bude-li váš pes plavat víc než se po hrudník brouzdat v potoce, plovací vesta by stála za zvážení. A dejte pozor, abyste do vody nepustili rozpáleného psa, mohlo by ho to stát i život.

Lékárnička. Ta by neměla určitě nikdy chybět. Dnes si můžete objednat už vybavenou psí lékárničku, nebo si můžete vytvořit vlastní podle toho, co potřebujete. Já mám lékárničku od Loype, kde je základní výbava, včetně 2 botiček (kdo měl u psa někdy stržený drápek, rozříznutý polštářek... určitě ocení). Také tam nechybí pinzeta na klíšťata, dezinfekce... Mimo to balím psům i smectu nebo mám také dobrou zkušenost s EnteroZoo. Může se stát, že se váš pes napije špinavé vody, v kombinaci se stresem a vedrem jsou problémy se zažíváním na světě.

Bouřky. Pro psy, kteří mají strach z bouřky (v letních dnech jsou přeci jen častější) můžete přibalit, jako já, bandáže, které uvazuji podle TTouch. Taky sebou beru lízací podložky, které také zmírňují stres z bouřky.

Očkovací průkaz. Na táborech mi nikdo očkování u psa nekontroloval, ale nikdy nevíte, co může stát. Očkovací průkaz pro všechny případy beru s sebou. Taky je vhodné si najít v okolí nejbližší veterinární ordinace, pohotovosti a kontakt na ně mít s sebou. V horkých dnech může pes zkolabovat, může se zranit na tréninku... Vyhnete se zdlouhavému hledání pomoci.

Obojek a vodítko. Když jsem měla Wilíka, často mi vodítko překousal ve chvíli nepozornosti (např. když jsem si procházela parkur a on byl uvázaný), proto jsem vozila náhradní. Zůstalo mi to dodnes a vždycky vozím alespoň jedno náhradní vodítko. Jestli jedete na canicrossový tábor, určitě byste neměli zapomenout na postroj na běhání. Pokud máte obojek vybavený jménem psa a telefonním číslem na vás, je to určitě plus (pes se může leknout v neznámém prostředí, utéct a tato drobnost vám může usnadnit hledání vašeho psa, stejně jako čip, který byste měli mít zaregistrovaný v registru, aby vás mohli snadno dohledat).

Speciální pomůcky. Občas se stane, že používáte nějaké pomůcky, rekvizity. Na agility to mohou být targety na zóny, regulátory skoků apod. Na dogdancing již zmíněné rekvizity, kostým, targety, na poslušnost předměty na stopu, činka apod. Myslím si, že když používáte v tréninku určitou pomůcku a můžete ji vzít s sebou, vemte ji. Podmínkou to nebývá, ale ne vždycky zná trenér všechny účastníky osobně, a ne vždy může vaši speciální pomůcku něčím nahradit.

Vychytávky. Těch je spousta. Využívat je můžete, ale určitě nemusíte. Já svým psům dávám na táborech Mamut. Mám variantu Pre-run drink i Recovery drink. Mamut Pre-run dávám psům i v teplých dnech před dlouhou cestou autem (1,5 hodiny a více), když jedeme na závody nebo zkoušky.

Jeden čas jsem vozila i chladící podložky, což se mi vyplatilo především ve chvíli, kdy jsme byli ubytovaní v podkrovním pokoji, ve strašném vedru, bez možnosti pokoj nějak víc vyvětrat. Tip: Na samotnou podložku zkuste dát ještě nějakou vrstvu - ručník, povlak na polštář apod. - moji psi si totiž neradi lehali přímo na studenou podložku.

Úvazový kolík, kennelka - pro mě jako účastníka táborů s více psy, nepostradatelná věc. V kennelce si pes může v klidu odpočinout, pokud máte pobyt v kennelce dobře naučený. Možná si budete muset prohlédnout trať, poslechnout si trenéra... Kennelka je fajn i v tom, že psovi poskytne aspoň trochu stínu, když jinde žádný není.

Stříbrná stínící plachta. Můžete ji hodit přes stan, přes auto, přes klec... Udrží chládek. Doporučuji ji dát přes (doplňte si), ve chvíli, kdy je ještě chladno (brzy ráno, večer), protože když už ji dáte na rozpálené auto/stan, sice se auto nebude více ohřívat, ale teplotu, která tam je to už příliš nesníží. Existuje více výrobců, více typů s různou hustotou ok. Já používám plachtu o hustotě 90 % a mám tak velikou, aby mi schovala celé auto. Není to investice úplně malá, ale za mě se určitě vyplatí.

Nezmiňovala jsem misky na vodu a krmení, ale to je snad jasná věc. Co si přibalíte navíc pro sebe, je na vás. Jak jsem zmínila v úvodu, pro sebe si balím víc věcí pro chvíle "co kdyby..." a většinu z nich ani nevybalím. Taky sebou obvykle tahám dost kosmetiky - péče o pleť je můj ranní a večerní rituál a bez toho jsem nesvá. Taky si vozím knížku. Ale jak jsem řekla, to už jsou věci a potřeby tak individuální, že by bylo zbytečné a zdlouhavé to tady zmiňovat.

Letos mě čeká určitě pět týdenních táborů, na třech budu jako trenér, na dvou jako účastník. Bude to jízda a já se na to moc těším. Přeji vám, abyste si ve zdraví užili léto, nasbírali nové zážitky, dovednosti a poznali spoustu fajn lidí.